Jak zabezpieczyć meble podczas przeprowadzki? Mini poradnik

Przewieź małe przedmioty to żaden problem. Uporać się z bezpiecznym przetransportowaniem większych rzeczy podczas przeprowadzki to już nie lada wyzwanie. Jeżeli nie decydujesz się na pomoc firmy przeprowadzkowej, możesz samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo swojego dorobku. Dzisiaj trochę więcej o tym, jak zabezpieczyć meble, aby nie uległy uszkodzeniu podczas przewozu ze starego mieszkania do nowego lokum. 

Czy demontować meble przed transportem? 

Często osoby podejmujące się przeprowadzki, decydują się na transportowanie mebli w całości, aby uniknąć zamieszania z demontażem i montażem. Problem zaczyna się już od progu wyjścia z mieszkania. Niektóre meble po prostu nie mieszczą się w futrynie drzwi, co zwiększa ryzyko uszkodzenia przedmiotów, a także sąsiadujących ścian. Co więcej, dźwiganie ciężkich rzeczy to zagrożenie dla kręgosłupa i ogólnego zdrowia. Nie zapomnij więc w pierwszej kolejności opróżnić meble! 

Wielu profesjonalistów zaleca demontaż mebli przed przenoszeniem i transportem. Transport w częściach to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja, która zajmuje mniej miejsca w samochodzie do przeprowadzki. Jeżeli mebel jest w całości i nie ma możliwości rozkręcenia na mniejsze elementy, należy wyciągnąć szafeczki, półki, czy też przeszklenia. Po to, aby nie uległy przewracaniu, a w konsekwencji obiciu lub pęknięciu. 

Materiały niezbędne do zabezpieczenia mebli 

Jak zabezpieczyć meble? Odpowiednimi materiałami, które minimalizują wstrząsy, wypełniają pustą przestrzeń i chronią przed zarysowaniem, pęknięciem – uszkodzeniem. Delikatne elementy, szkła najlepiej ochronić folią bąbelkową. Do zabezpieczenia mebli wykorzystuje się tektury i przeróżne kartony. Często spotykaną praktyką, która pozwala idealnie zabezpieczyć meble przed uszkodzeniem to stosowanie przy pakowaniu styropianów. Niezbędnymi materiałami przy bezpiecznym pakowaniu są również taśmy, a także bardzo rozciągliwy, stabilizujący materiał – stretch. 

Szczególnie narażone na uszkodzenia są rogi i krawędzie mebli. Stosowanie styropianowych nakładek to świetny sposób podwyższający bezpieczeństwo podczas transportu. Doskonale sprawdzają się również specjalne profile ochronne i narożniki polietylenowe. Jeżeli zapomniałeś o wcześniejszym zakupie profesjonalnych zabezpieczeń, alternatywą jest folia bąbelkowa. 

Nie posiadasz pewnych i materiałów pakowych? Z wytrzymałymi meblami i na krótkich trasach możesz poradzić sobie, używając fragmentów tkanin albo gazet. Nie jest to jednak sposób, który w 100% zabezpieczy meble przed uszkodzeniem. 

Folia bąbelkowa, jak używać? 

Masz już folię i zastanawiasz się, która strona to wewnętrzna, a która zewnętrzna? To pytanie zadawane przez wielu początkujących pakowaczy. Powierzchnia z pęcherzykami powietrza zawsze powinna znajdywać się po wewnętrznej stronie, aby amortyzować niepożądane wstrząsy i uderzenia. Płaska część pozwala na skuteczne obklejenie taśmą. Niestosowanie się do zaleceń producenta i pomyłka w odpowiednim wyborze strony nie sprawi, że mebel będzie niezabezpieczony. Jednak nie tak skutecznie, jak ogromne możliwości daje folia bąbelkowa. 

Zadbaj o szczegóły, czyli o czym nie zapomnieć przy transporcie mebli 

Należy pamiętać, aby podczas przewożenia mebli, zabezpieczyć przede wszystkim spód i elementy tapicerowane. Nierzadko rzeczy stawiane są na chodniku, czy wilgotnej powierzchni. Dodatkowa warstwa foli na pewno nie zaszkodzi odpowiedniemu zabezpieczeniu mebli, a zwiększy odporność na czynniki zewnętrzne i atmosferyczne. 

Nie wystarczy wyciągnąć wszystkich elementów ruchomych z mebli, aby cieszyć się bezpiecznym transportem. Należy pamiętać o drzwiczkach i innych, mogących otworzyć się detalach. Niewłaściwym ruchem jest obklejanie powierzchni taśmą klejącą. Często pozostawia ślady trudne do usunięcia lub po oderwaniu zrywa wierzchnią warstwę mebla. Drzwiczki należy dodatkowo zabezpieczyć dopiero po owinięciu folią lub innym materiałem. 

Zabezpieczenie mebli, a transport 

Odpowiednia ostrożność o meble to również prawidłowe ustawienie w samochodzie transportowym. Dobytek należy ulokować tak, aby uniemożliwić przesuwanie, podczas zakrętów, czy nierównej powierzchni drogi. Boisz się, że nie unikniesz przemieszczania drogocennych rzeczy podczas transportu? Poznaj zalety maty antypoślizgowej, która minimalizuje wstrząsy i utrzymuje mebel w wyznaczonym miejscu. 

Często obawiając się, że nieodpowiednio przygotujemy meble do wyprowadzki, wolimy zaufać firmie przeprowadzkowej. Wybierając kompleksową usługę mamy gwarancję, że firma przyjedzie z własnymi materiałami pakowymi i w profesjonalny sposób zabezpieczy nasze meble. Ponadto możemy liczyć na dodatkowe akcesoria minimalizujące ryzyko uszkodzenia m.in. pasy transportowe, które zabezpieczają ładunek. Profesjonalna ekipa to gwarancja, że nasz dorobek nieuszkodzony zostanie przewieziony w docelowe miejsce. Mieszkasz w Trójmieście? Jako Tragarzówka – Gdańsk posiadamy doświadczenie w przeprowadzkach, które pozwalają oferować usługi na najwyższym poziomie.