Jak zorganizować przeprowadzkę? Poznaj najważniejsze etapy 

Na myśl o przeprowadzce wiele osób dostaje zawrotów głowy. Nagle pojawia się setki pytań, jak to wszystko ugryź, aby zmiana lokum przebiegła w sposób szybki i bezproblemowy. Zastanawiasz się, jak zorganizować przeprowadzkę Gdańsk – inne miasto? Przeczytaj artykuł i poznaj nasze wskazówki. 

Odpowiednia organizacja, czyli przeprowadzka krok po kroku 

Kluczem do sukcesu przy sprawnej przeprowadzce, zdecydowanie jest odpowiednia organizacja. Konieczność przewiezienia całego dorobku w inne miejsce to nie lada wyzwanie. Zachęcamy do dokładnego rozplanowania z kartką i długopisem w ręku spraw do wykonania. Na liście powinniśmy uwzględnić: konkretne daty, kolejność, konieczne zakupy, segregacje rzeczy, możliwość pomocy i transportu. To ważne, aby wykonywać harmonogram krok po kroku i nie przeskakiwać poszczególnych punktów. Nie zapomnij o sprzątaniu starego mieszkania, jeżeli zajdzie taka konieczność. 

Zaplanuj dni przed przeprowadzką 

Za miesiąc, za tydzień, za kilka dni planujesz przeprowadzkę? Bardzo prawdopodobne, że Twoja lodówka jest teraz pełna. Przed najgorętszym czasem przygotuj plan posiłków, aby wykorzystać wszystkie produkty spożywcze. To również moment, w którym należy przyjrzeć się swoim rzeczom i podzielić na trzy kategorie: potrzebne, do wyrzucenia, do oddania- sprzedania. 

Oddać meble możemy swoim znajomym, a także na internetowych grupach społecznościowych. Z tych, które zamierzamy zabrać ze sobą, należy przygotować spis rzeczy. W kolejności od potrzebnych do ostatniego dnia przeprowadzki po te, które możemy spakować wcześniej. Mniejsza ilość mebli i przedmiotów do przetransportowania to przeprowadzka niwelująca niepotrzebny stres. 

Przeprowadzka, czyli niezbędne materiały 

Przygotowania do zmiany miejsca pobytu wiążą się przede wszystkim z zabezpieczeniem przedmiotów do transportu. Telewizor, szkło, delikatne meble, czy pamiątki wymagają szczególnej ochrony. Nieprofesjonalnie zapakowane, mogą ulec zniszczeniu. Jak zorganizować przeprowadzkę? Pakując przedmioty w kartony i pudełka oraz zabezpieczając folią bąbelkową, różnymi materiałami, czy gazetami. Na kartonach, naklejkami należy oznaczyć przedmioty, które są w szczególnym stopniu narażone na uszkodzenia np.: uwaga szkło!, nie rzucać, nie zgniatać. Przeprowadzki kojarzą się również z metrami taśmy klejącej, oklejarką i markerem do podpisywania opakowań. 

Zasad bezpiecznego i ekonomicznego pakowania jest wiele. Pościele, różnego rodzaju śpiwory i koce najprościej poskładać w workach próżniowych, a książki poukładać do dużych, wytrzymałych toreb. Rośliny doskonale przewozi się w skrzynkach i koszach, a duże kwiaty należy postawić na podłodze pojazdu i odpowiednio zabezpieczyć. Szczególną uwagę podczas przeprowadzki zwraca się na pakowanie delikatnych przedmiotów. Talerze, szklanki, szkło i ceramika to konieczność zastosowania folii ochronnej i ułożenie w taki sposób w kartonach, aby nie ulegały przemieszczaniu. 

Pakowanie mebli i drobnych przedmiotów  Przewóz mebli to decyzja o rozkręcaniu poszczególnych elementów lub przetransportowaniu szaf, czy też stołów w całości. Dla bezpieczeństwa należy zdjąć wszystkie półki z mebli i szczelnie zabezpieczyć drzwi, które mogłyby otworzyć się przy transporcie. W przypadku demontażu i rozkręcaniu elementów wyposażenia mieszkania, niezwykle ważne są podpisane woreczki na konkretne śrubki, czy wkręty, które ułatwią ponowne skręcanie mebli.  Wbrew pozorom często najmniejsze elementy są najgorsze przy przeprowadzkach. Przyprawy
najlepiej przewozić w słoiczkach, a kosmetyki i biżuterię w pojemnikach. Tak, aby nic nie zawieruszyło się przy zmianie mieszkania.

Przywóz mebli to dopiero początek 

Udało Ci się zapakować i przewieź wszystkie meble? Doskonale, jednak to dopiero połowa sukcesu przeprowadzki. Przed Tobą wnoszenie wszystkich kartonów do nowego mieszkania. 

Ciężko z tym zadaniem uporać się samodzielnie, dlatego najprościej umówić na konkretny dzień firmę transportową lub poprosić o pomoc przyjaciół. 

Wprowadzanie również wymaga opracowanej strategii. Świetnym rozwiązaniem jest wcześniejsze oznaczenie transportowanych przedmiotów, odpowiednim pomieszczeniem w przyszłej lokalizacji. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego tłoku. Przeprowadzka to również podział obowiązków. Silniejsze osoby wnoszą meble, słabsze – mniejsze kartony, a ktoś inny zajmuje się przecieraniem podłogi pod stojące przedmioty i wypakowywaniem pudełek. 

Zmiana mieszkania to nie tylko kwestia przeniesienia mebli. Pamiętaj, że w trakcie przeprowadzki musicie coś jeść. Macie dzieci? Najlepiej podczas największego zamieszania zorganizować dla nich opiekę. Nagłych dylematów będzie sporo, ale część jesteś w stanie przewidzieć przed wyprowadzką. 

Pomoc w przeprowadzce – znajomi, czy firma? 

Jak zorganizować przeprowadzkę? Prawdopodobnie bez pomocy się nie obędzie. W przedsięwzięcie najczęściej zaangażowanych jest więcej osób. Pomoc w przypadku przewozu i wnoszenia mebli to konieczność. Przeprowadzka we własnym zakresie jest zarówno czasochłonna, jak i wyczerpująca. Ponadto nie dysponując odpowiednim środkiem transportu, wydasz duże pieniądze na paliwo, pokonując kilkukrotnie tę samą trasę. 

Na szczęście istnieją firmy świadczące usługi związane z przeprowadzkami, które dodatkowo proponują pełen pakiet ubezpieczeń. Wybór firmy przeprowadzkowiej to decyzja o profesjonalnym transporcie i gwarancji terminowości. Odpowiednie zabezpieczenie dorobku, bezpieczny przewóz, rozkręcanie, wnoszenie i skręcanie mebli przez firmę to oszczędność czasu i sił, ale również skuteczny sposób na bezstresową przeprowadzkę.