Najciekawsze przesądy związane z przeprowadzką

Od lat społeczeństwu towarzyszą przesądy. Niezależnie od tego, co i gdzie robimy, to zawsze „coś nie wypada”. W nadprzyrodzone związki między różnymi zjawiskami wierzą najczęściej starsze pokolenia. Dla niektórych przesąd oznacza coś pewnego, a dla innych to po prostu absurdalnyzabobon.Wierzyszwprzesądy,rytuały? Jeślinawetnie,towartopoznaćprzesądy związane z przeprowadzkami, aby dowiedzieć się, czy na pewno minęły się z prawdą.

Przeprowadzka do nowego mieszkania – przesądy

Najpierw wnieś stół – stół symbolizuje jedność rodziny. Nierzadko widzimy obrazy, które przedstawiają wspólne spożywanie posiłków oraz rozmowy mieszkańców właśnie przy stole. Dlatego tradycja jednoznacznie podkreśla, że jeśli domownicy pragną zgody i wzajemnego szacunku, powinni podczas przeprowadzki najpierw wnieść stół.

Nie zabieraj ze sobą śmieci – niektórzy twierdzą, że do nowego miejsca absolutnie nie można zabrać starych i zniszczonych rzeczy. Ma to oznaczać całkowite odcięcie od przeszłości, aby przyszłość oznaczała lepsze zmiany.

Nie wybieraj pechowej liczby – jeśli któryś zabobon ma być prawdziwy, to większość osób wybierze ten, dotyczący nieszczęsnej liczby. Przesądny Polak nigdy nie zamieszka pod 13- nastką.

Rzucaj po kątach grosiki – istnieją rytuały, które zwiększają szczęście! Podobno gospodyni rzucająca po kątach grosiki (monety poniżej złotówki) w nowym mieszkaniu, zapewnia domownikom dostatek i chroni przed biedą.

Chroń ognisko domowe przed wiatrem – zabobony dotyczące przeprowadzek nie są obojętne wobec wichury. Wszystkich przesądnych ostrzega się, że wiatry podczas wyprowadzki mogą zakłócić zgodę rodziny i doprowadzić do jej zniszczenia. W mieszkanie wnieść szczęście może ładna pogoda, jednak deszcz nie jest oznaką zmartwień.

Stłucz szkło na szczęście – jeśli coś ma zagwarantować powodzenie w nowym miejscu, to nie możesz zapomnieć o rozbitym szkle. Stłucz szklany przedmiot (tylko nie lustro!), a ochronisz mieszkanie przed nieproszonymi gośćmi.

Tego nie kupuj – polska tradycja od lat głosi, aby do nowego mieszkania przynosić prezenty. Czy jest coś, czym nie powinniśmy obdarowywać właścicieli? Zdecydowanie! Zestaw noży oznacza nieszczęścia, a nowy zegar ma być zwiastunem odliczania czasu do zakończenia przyjaźni.

W jakie dni i miesiące najlepiej zaplanować przeprowadzkę w nowe miejsce?

Przesądy wyraźnie wskazują, że istnieją dwa najlepsze dni na przeprowadzkę: środa i sobota. Środek tygodnia jest wyznaczony dla osób, które liczą na wielu gości w nowym mieszkaniu. Chcesz wnieść szczęście w rodzinę? Koniecznie przetransportuj wszystkie rzeczy w sobotę! Jesteś osobą przesądną? To najlepiej nigdy nie przeprowadzaj się w niedzielę, bo przesąd wyraźnie ostrzega: „nie będzie mieć długiego życia”, ten kto dzień święty nie będzie święcił. Pozostałe dni są neutralne. Nie przyniosą nic zbytnio pozytywnego ani negatywnego.

Nie ma idealnego miesiąca na przeprowadzki, ale jest najgorszy. Zabobony związane z odpowiednimi dniami roku wskazują, że listopad to nie czas, aby cieszyć się nowym miejscem. Takie wierzenia związane są z religią i świętem zmarłych. Tradycja podkreśla, że listopad to wyjątkowo smutny miesiąc, który należy spędzić z rodziną, a nie w harmidrze przeprowadzkowym.

A co z rokiem? Jeśli masz wybór i możesz poczekać, to przesądy zachęcają, aby do nowego mieszkania nie przeprowadzać się w lata przestępne (rok mający 366 dni – występuje co 4 lata).

Magia świecy w nowym mieszkaniu

Wszystkie znaki na niebie i ziemi oznajmiają, że nie należy wprowadzać się do mieszkania, w którym ktoś umarł. Zabobony związane z tym przesądem podkreślają, że takie miejsca oznaczają brak bezpieczeństwa. Jednak nasi dziadkowie odnaleźli sposób, jak ominąć zagrożenie! Podobno nieocenione moce posiadają zapalone świeczki w każdym pomieszczeniu. Świece wypalone aż do cna zapewniają oczyszczenie całego domu.

Rytuał palenia świeczek znany jest od pokoleń. To dzięki zapalaniu światła po południowej stronie mieszkania, możemy wywróżyć sobie wiele dobrego. W tym przesądzie kolor świecy ma najważniejsze znaczenie. Jeżeli marzysz o bogactwie, zapal zieloną świecę. Natomiast, jeśli Twoim pragnieniem jest odnalezienie miłości, kup czerwony lub różowy model. Pomarańczowy odcień oznacza szukanie wewnętrznej siły, a fioletowy zadedykowano osobom marzącym. Co oznacza świeczka koloru niebieskiego? Pomaga zdać każdy egzamin. Zapalenie żółtej świecy w oknie od południowej strony oznacza chęć osiągania sukcesów, lepszą komunikację z innymi oraz marzenia o cudownej karierze. Zapal brązową świecę, jeżeli już wiesz, że chcesz znaleźć inny dom.

Czy przesądy mogą się przydać?

Podnoszenie świadomości dotyczącej przesądów jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Mówi się, że szczęściu trzeba pomóc. Może właśnie nietraktowanie tradycyjnych wierzeń jak zabobonów dotyczących wyprowadzek i wprowadzek to przepis na udaną przeprowadzkę? Przeniesienie z jednego miejsca do drugiego to zawsze większy lub mniejszy stres. Osoby przesądne mogą być spokojniejsze, gdy zgłębią wiedzę w kwestii przeprowadzek do nowych domów, mieszkań lub biur.